Jak používat aromaterapii u porodu?

Aromaterapii při porodu nabízí čím dál více nemocnic, do nichž ji úspěšně zavádějí zejména porodní asistentky.

Ty si nejčastěji aromaterapii a její účinky zkoušejí samy na sobě i na své rodině a poté ji doporučují dál svým klientkám. Důvod je nasnadě. Přestože éterické oleje nezaručují přirozený porod, mohou vám pomoci zmírnit úzkost, nevolnost i bolest během celého procesu, v některých případech také urychlit průběh porodu.
O tom, jak aromaterapie funguje a jak vám může pomoci během těhotenství, jsme psali zde. V následujícím článku vám odhalíme tipy, jak její dary využít právě během samotného porodu.


Bezpečnost aromaterapie u porodu

Používání éterických olejů během porodu je bezpečné - pokud je dávkujete podle návodu. Nejvíce se doporučuje elektrický aromaterapeutický difuzér. Pouhé přivonění a vdechování esenciálních olejů přináší jejich blahodárné účinky.
Esenciální oleje můžete také smíchat se základovým olejem, například mandlovým a vmasírovat do pokožky. Naopak je třeba vyvarovat se jakékoli konzumaci těchto olejů, pokud tedy odborník nestanoví jinak.


Zklidnění před a během porodu.

Pokud se porodu obáváte, nejste v tom sama. Studie totiž ukazují, že z žen, které se na porod připravují, trpí v určitou chvíli úzkostí téměř 80 %. Tyto stavy mohou mít pak kvůli stažení těla za následek náročnější průběh porodu. Pokud tedy esenciální oleje dokážou trochu zklidnit vaše nervy, zajistí vám větší pohodlí a tedy i snazší průběh porodu.


Esenciální oleje vhodné k porodu


Chcete se během porodu cítit v pohodě a jako královna? Pomoci vám může osvěžující BIO voda z okvětních plátků růže. Nejenže má úžasné hydratační účinky, ale její sladké aroma vzbuzuje tolik potřebný pocit sebejistoty a pomůže vám být jen tady a teď.
Porodní olej pro první dobu porodní vás zase podpoří v dýchání a uvolnění se. Zároveň dodá odvahu a důvěru v sebe sama. Touto směsí s intenzivní vůní levandule, šalvěje muškátové a kadidlovníku si můžete nechat masírovat oblast ramen, šíje a kříže. Úlevu, hlavně u déletrvajícího porodu, oceníte při masáži dlaní či chodidel. Zde se lze zároveň zaměřit na oblast kotníků a pat, kde se nacházejí akupresurní body podporující rychlejší průběh porodu.
Během druhé doby porodní, jinak zvané vypuzovací, vám skvěle poslouží Druhý porodní olej s jasmínem a kadidlovníkem. Zatímco jasmín symbolizuje ženství a mateřství a s nimi spojenou vyrovnanost, klid a odhodlání zvládnout jakoukoli situaci, rituální aroma kadidla zklidní a uvolní vaši mysl.
Ihned po porodu nezapomeňte ošetřit namáhanou pokožku hráze. Chladivý gel na hráz unavenou část těla mírně stáhne a dobře zregeneruje. Důmyslná kompozice heřmánku, levandule a cypřiše povzbudí vaši náladu a uleví od napětí. Ostatním částem těla pak můžete dopřát výživu masáží Poporodním olejem s obsahem zvláčňujícího pupalkového a meruňkového oleje.

aromaterapie-k-porodu

A jaké další éterické oleje můžete k porodu využít?


1. Šalvěj
Esenciální olej z šalvěje muškátové se u porodu používá zcela běžně. Velmi pomáhá ke zklidnění porodních, ale i menstruačních bolestí, také zmírňuje některé příznaky menopauzy. Podle vědců jde o zcela bezpečný olej.

2. Levandule
Dobře známý levandulový olej používají v Evropě i některé nemocnice a pečovatelské domy, protože pomáhá zlepšit spánek a zmírnit nespavost. Navíc, na rozdíl od léků, nemá žádné vedlejší účinky. Během porodu vám tento esenciální olej, který nabízíme i v bio kvalitě, může pomoci ke zklidnění a uvolnění. Používat jej však můžete i po porodu, právě k podpoře zdravého spánku vás i vašeho miminka.

4. Citron a mandarinka

Esenciální oleje z citronu a nebo mandarinky vám pomohou snížit bolest i hladinu stresu či úzkosti. Při delším porodu také pozvednou vaši náladu a oživí energii.

5. Máta

Kdo by neměl rád svěží vůni máty peprné? Tento esenciální olej je dalším hojně užívaným prostředkem proti bolesti. Najdete ho v lékárnách jako přírodní prostředek proti bolesti hlavy, nevolnosti a závratím. Studie prokázaly, že podobné účinky má i během porodu.

6. Další éterické oleje vhodné porodu
Během porodu mohou pomoci i další esenciální oleje, které vás mohou uklidnit a snížit hladinu bolesti. Patří mezi něj zejména:
- jasmínový olej
- olej z hořkého pomeranče
- hřebíčkový olej
- gerániový olej
- zázvorový olej

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení